بخشنامه ها و آیین نامه های حقوق و دستمزد مالی اداری و پشتیبانی

با توجه به اجرایی شدن بخشنامه جدید تهیه فایل مالیات برای ارائه به دارایی ،قابلیت جدید تهیه فایل فوق به سامانه حقوق و دستمزد پردیس اضافه گردید ، برای این منظور سه فایل بایستی تهیه بشه که فایل اول شامل اطلاعات پرسنل ، فایل دوم شامل ریز اطلاعات حقوق و پرداخت ها و فایل سوم شامل خلاصه پرداخت ها

فایل راهنمای تهیه فایل مالیات

 

مالیات حقوق

بودجه‌ریزی عملیاتی چیست؟
 در نظام بودجه‌ریزی متداول یا سنتی، بودجه‌ای تدوین می‌شود که در آن اعتبارات هر سازمان دولتی به تفکیک فصول و مواد هزینه مشخص می‌شود. در این روش نوع و ماهیت هزینه‌ها مشخص شده اما اینکه هر هزینه برای کدام هدف یا اجرای کدام برنامه یا فعالیت باشد؛ مبهم است.
شکل دوم نظام بودجه‌ریزی، «بودجه برنامه‌ای» است که شباهت‌هایی نیز به شکل سوم یعنی «بودجه‌ریزی عملیاتی» دارد؛ با این تفاوت که بودجه برنامه‌ای به طبقات بالاتر سلسله مراتب سازمان‌ها مربوط می‌شود. در تنظیم این نوع بودجه ممکن است بدون محاسبه دقیق مخارج هر واحد از فعالیت دولتی، هزینه‌ها را فقط بر اساس سیاست کلی مالی دولت پیش‌بینی کرد. در کل از نظر ماهیت، «بودجه برنامه‌ای» کار بررسی بودجه از سوی دستگاه اجرایی برنامه‌ریزی و دستگاه نظارتی (یعنی مجلس) را آسان می‌کند و تصویری از عملکرد دستگاه اجرایی و نتایج به دست آمده از منابع به کار رفته در سطح برنامه ارائه می‌کند.
اما شکل سوم نظام بودجه‌ریزی، یعنی «بودجه‌ریزی عملیاتی»، نوع پیشرفته‌ای از تخصیص بودجه به دستگاه‌های اجرایی است که تعاریف زیادی از سوی اقتصاددانان برای آن ذکر شده است. اما به طور کلی بودجه‌ریزی عملیاتی، روشی از تخصیص منابع برای دستیابی به اهداف، برنامه‌ها و نتایج ارزیابی شده است. در این روش منابع بودجه به اهداف مورد نظر در قالب برنامه به نحوی كارآ و اثربخش تخصیص می‌یابد. به عبارت دیگر، عوامل صرفه جویی و اثربخشی به ابعاد سنتی بودجه‌ریزی اضافه می‌شود. بودجه  عملیاتی یک برنامه سالانه به همراه بودجه است که رابطه میان میزان وجوه تخصیص یافته به هر برنامه با نتایج به دست آمده از اجرای آن برنامه را مشخص می‌کند. این نوع بودجه‌ریزی توانایی نظام تصمیم‌گیری را در ارزیابی درخواست‌های بودجه‌ای دستگاه‌های اجرایی، از طریق آگاه ساختن تصمیم گیرندگان به اطلاعات بهتر درباره نتایج هر برنامه یا برنامه‌هایی که برای رسیدن به اهداف مشترکی به کار می‌رود، افزایش می‌دهد. این نوع بودجه‌ریزی تمامی فعالیت‌های مستقیم و غیرمستقیم مورد نیاز در برنامه را دربرمی‌گیرد و همچنین تخمین دقیقی از هزینه فعالیت‌ها را برای نظام اجرایی کشور به دست می‌دهد.

 


  بودجه عملیاتی در ایران
به استناد مواد 138 و 144 قانون برنامه چهارم توسعه، دولت موظف شده تا پايان سال دوم اين برنامه (1386) با بازنگري در فرآيند نظام بودجه‌ريزی، كليه الزامات و راهكارهاي قانوني و ساختاري مورد نياز را به‌‌گونه‌اي فراهم کند كه نظام بودجه‌ريزی مبتني بر عملكرد، استقرار يافته و توسعه يابد؛ اما هیچ‌گاه این نوع بودجه‌ریزی در کشور مستقر نشد.  برخی کارشناسان دلیل ناکامی در شکل‌گیری «بودجه‌ریزی عملیاتی» را به اشکالات بودجه‌نویسی در ایران مرتبط می‌دانند که به اعتقاد آنها «مجموعه نظام اداری، اجرایی و تصمیم‌گیری کشور را دربرمی‌گیرد.» به گفته برخی کارشناسان، تناقض وظایف میان دو قوه مجریه و مقننه، بخش بزرگی از ناکامی‌ها در استقرار نظام بودجه عملیاتی را رقم زده است. از یکسو دولت خود را ملزم به اختصاص بهینه اعتبارات می‌داند و باید به عموم مردم پاسخگو باشد و از سوی دیگر نمایندگان مجلس که بار اصلی تصویب بودجه را به عهده دارند؛ با توجه به رویکردهای حوزه انتخابیه خود، باید پاسخگوی نیازهای مردم منطقه ای باشند که از آن به کرسی‌های پارلمان رسیده‌اند. به اعتقاد کارشناسان، دولت‌ها نیز استراتژی و هدف مشخصی برای هزینه‌کرد منابع اصلی درآمد ندارند و همچنین اطلاعات آماری مورد نیاز نیز در دسترس نیست.

 شروع فرایند اجرای پایلوت بودجه‌ریزی عملیاتی در سیستم مالی و اداری پردیس
با توجه به موارد ذکر شده در بالا و اهمیت این موضوع در نظر دستگاه های اجرایی ، شرکت پردیس با تکیه بر تجربیات گذشته خود در توسعه سیستم های مالی و اداری دولتی تغییرات مورد نیاز این طرح را در سامانه های خود اعمال نموده و نسبت به اجرای آزمایشی موارد و عملیاتی نمودن این سامانه اقدام نموده است.

 

به منظور تسهيل در دريافت اطلاعات ماليات بر درآمد حقوق و جلب رضايت مؤديان محترم مالياتي و كاهش هزينه ها و صرفه جويي در زمان ، سازمان امور مالياتي اقدام به طراحي و پياده سازي سيستم مكانيزه ماليات بر درآمد حقوق نموده است . در اين سيستم اطلاعات پرداخت كنندگان و دريافت کنندگان حقوق و ميزان حقوق و مزاياي پرداختي و ماليات مرتبط بر آن به شكل فايل الكترونيكي از مؤدي دريافت و در پايگاه اطلاعاتي سازمان امور مالياتي ذخيره مي گردد .
سیستم جامع مالی و اداری پردیس نیز قابلیت تولید فایل فوق را به سیستم حقوق و دستمزد خود اضافه کرده است و از این به بعد مودیان مالیاتی می توانند به سادگی فایل فوق را از سیستم دریافت و در سامانه وزارت دارایی ثبت نمایند

انتخاب راهکار مناسب

Ultimate Browsers Supportشرایط هر سازمان یک شرایط خاص و منحصر به فرد است. مجموعه جامع ما شامل نرم افزارهای مختلفی می شود که نیاز هر شرکت یا سازمان را برطرف کند. مهم نیست که سازمان شما خصوصی است یا دولتی،‌برای رفع نیاز شما نرم افزار های مناسب در مجموعه ما وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی در انتخاب نرم افزار مناسب می توانید با متخصصان ما مشورت کنید.

 

نیازسنجی و مشاوره

Native RTL Supportکارشناسان بخش بازایابی و فروش ما آماده اند که در هر زمان و با توجه به شرایط و ضوابط سازمان شما اطلاعات لازم و ضروری را در جهت شروع همکاری را در اختیارتان قرار دهند. در این مرحله با کمک کارشناسان ما مشکلات موجود در سازمان شما شناسایی شده و بر اساس آن مشکلات راه حل مناسب به شما ارائه خواهد شد. در صورت درخواست شما می توانیم در محل سازمان شما دموی نرم افزار خود را ارائه کنیم.

 

Go to top